ARMENIA _ kolebka cywilizacji, wycieczka do Armenii

ARMENIA – kolebka cywilizacji

TERMIN: 21.09. – 02.10.2007 lub 10 – 21.10.2007


1. dzień,
Zbiórka na lotnisku Okęcie w godzinach popołudniowych. Przelot przez Monachium do Erewania.
2. dzień,
Przylot do Erewania we wczesnych godzinach porannych. Transfer do hotelu, zameldowanie i czas na odpoczynek, śniadanie w hotelu. Pierwsze spotkanie z Erewaniem i widokiem na górę Ararat. Muzeum Matenadaran, gdzie zgromadzono 14 tysięcy ormiańskich rękopisów. Muzeum Historyczne. Wieczorny spacer po centrum miasta (Plac Republiki, Opera, Kaskada)
3. dzień,
Śniadanie w hotelu. Muzeum Paradżanowa – światowej sławy ormiańskiego artysty i reżysera. Wycieczka do Garni – pogańskiej świątyni z I w. p. n.e. i dawnej rezydencji letniej władców Armenii. Pokaz tradycyjnej techniki wypieku ormiańskiego chleba – lawaszu.. Przejazd do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard – Świętej Włóczni. Powrót do Erewania.
4. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu i wyjazd z Erewania. Wizyta w Khor Wirap – miejscu gdzie więziony był Grzegorz Oświeciciel i skąd roztacza się najpiękniejszy widok na Ararat. Przejazd do Norawank – klasztoru z XIII-XIV w., położonego w urzekającej scenerii skalnych ścian otaczającego go wąwozu. Degustacja lokalnego wina w Areni lub Jeregnadzorze. Przejazd do Sisian. Po drodze zwiedzanie Zorats Karer – prehistorycznego obserwatorium astronomicznego, datowanego na IV-V tysiąclecie p. n. e. Nocleg w Sisian.
5. dzień,.
Śniadanie w hotelu. Wyprawa do Ughtasar – miejsca słynącego z liczących sobie kilka tysięcy lat rysunków naskalnych i położonego w scenerii sięgających 3. 500 m. n. p. m. szczytów. Nocleg w Sisian.
6. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wycieczka do klasztoru Tatew, jednego z najważniejszych ośrodków naukowych średniowiecznej Armenii, wspaniale położonego na skraju skalistego klifu. Po drodze przystanek na naturalnie ukształtowanym „Diabelskim Moście”. Nocleg w Sisian.

tel. 0-696586108, e-mail: bohostour@op.pl, mboho@poczta.onet.pl, marta@ormianie.pl

7. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd nad jezioro Sewan przez przełęcz Selim (2410 m. n. p. m.), gdzie położony jest najlepiej zachowany w Armenii karawanseraj – zajazd na dawnym Szlaku Jedwabnym. Wizyta w Noratus – nekropolii, gdzie zachowało się prawie 1000 średniowiecznych nagrobków – chaczkarów, a następnie w klasztorze Sewanawank, malowniczo położonym na wysokim brzegu jeziora. Nocleg nad Sewanem.
8. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd przez uzdrowisko Diliżan do klasztorów Goszawank i Hagharcin. Przejazd do Stepanawanu – zwiedzanie tamtejszego ogrodu dendrologicznego. Nocleg w Wanadzorze.
9. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd na północ piękną doliną rzeki Debet. Po drodze zwiedzanie klasztorów – Sanahin i Hagath (wpisanych na listę UNESCO) oraz Kobajr. Wizyta w muzeum braci Mikojanów. Powrót na nocleg do Erewania.
10. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii. Zwiedzanie katedry i muzeum. Przejazd do Sardarapat i zwiedzanie muzeum etnograficznego. Powrót do Erewania, po drodze przystanek przy ruinach świątyni Zwartnoc (VII w.). Wizyta w fabryce koniaku, połączona z degustacją trunku. Czas wolny. Nocleg w Erewaniu.
11. dzień,
Śniadanie w hotelu. Wizyta w Muzeum Ludobójstwa. Przejazd na Wernisaż – targ sztuki i staroci. Czas wolny.
12. dzień,
Transfer na lotnisko. Nocny wylot z Erewania. Przylot do Warszawy via Monachium w godzinach porannych.

Cena: 5450PNL/os

Cena zawiera:
• Przelot
• Zakwaterowanie w hotelach 3*
• Śniadania i obiadokolacje
• Transport na terenie Armenii klimatyzowanym busem
• Napoje podczas podróży busem
• Wizę
• Opłatę wyjazdową lotniskową
• Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
• Opiekę polskojęzycznego pilota